Kamna s teplovodním výměníkem

  • v celém domě topíme pouze na jednom místě
  • vytváří sálavé a konvenční teplo
  • možnost propojení s dalšími topidly např. el. nebo plyn. kotel
  • možnost výměny pouze topné vložky (životnost cca. 20 let)

Dnes druhá nejčastější otázka zákazníka; lze napojit kamna na ústřední rozvod? Ano lze, musíme však zachovat správný poměr energie v topidle a ústředním rozvodu. To znamená sálavé teplo s kamen 39% a konvenční teplo v ústředním topení 61%. Celý systém se buď používá jako jediný zdroj topení v domě, nebo je častěji kombinován z jiným kotlem napojeným na stejný okruh. Pro představu, ráno zatopíme v kamnech, a když voda v systému klesne pod 40°C sepne paralelně zapojený např. plyn.kotel. Večer roztopíme v kamnech, která stále sálají a tím se automaticky plyn.kotel vypne. Systém je schopen ohřívat i vodu v bojleru, nebo podzemních nádrží.

Barevné provedení a vzor kachlí je možné na přání změnit!

VzorníkyTisk stránkyKontakt
Ukázky realizací - Kamna s teplovodním výměníkem

Typy teplovodních výměníků

Typ A Sporákový koutový

Je nejmenším typem a má výkon od 4 kW do 7 kW +sporák 8 až9 kW. Kachlový sporák je opatřen letním a zimním topeništěm a má dva rošty. Výška výměníku je vždy 40 cm a hloubka do 60 cm, podle délky polen. Nejvíce se osvědčil pro vytápění menších objektů, například víkendových usedlostí.

Typ B Sporákový účkový

Nejčastější typ pro kachlové sporáky u nás.

Letní a zimní topeniště. Zimní topeniště je opatřeno roštem a letní má ocelové řetězy. Ty se osvědčili pro ty, kteří chtějí více topit jak vařit. Řetězy se dají jednoduše vyháknout a polena se tak vhazují horními dvířky až na dno spodního topeniště. Dřeva se vejde poměrně dost při výšce výměníku 40 cm, šířce 40,50 nebo 55cm a hloubka je od 45 do 60cm podle délky polen. Výkon je od 8 kW do 15 kW + sporák 8 až 10 kW. Je vhodný na trvalé vytápění rodinných domů.

Typ C Vztyčný

Tento typ sporáku má jen jedno topeniště a je vhodný nejen k ohřevu vody do ústředního vytápění, ale především pro ohřev užitkové vody v kombinovaném bojleru. Teplá užitková voda je potřeba i v letních měsících. Výměník je složen ze dvou samostatně propojených plátů. Spodní plát může být větší nebo menší podle toho kolik je potřeba ohřívat vody do ústředního vytápění. Horní plát má vždy 2 kW a celkový výkon je od 6 kW do 11 kW + sporák 8 až 9 kW.

Typ D Vztyčný účkový

Nejvýkonnější typ výměníku je kombinací účkového a vztyčného výměníku. Letní a zimní topeniště v kombinaci roštu a ocelových řetězů. Použití možné pouze s kombinovaným bojlerem o obsahu nejméně 200litrů. Výkon je od 15 kW do 21kW + sporák 10 až 12 kW.

Typ E Deskový

Tento typ je vhodný pro pokojová kamna s klasickým šamotovým ohništěm. Výkon výměníku je od 5 kW do 12 kW + kamna 3 až 7 kW. Vhodný pro trvalé topení a je možno použít i uhlí a hnědouhelné brikety.

Typ F Deskový zdvojený

Tento typ zdvojeného deskového výměníku nabízí maximální výkon pro pokojová kamna s klasickým ohništěm a to od 9 kW do 21kW + kamna 6 až 13 kW.

Typ G Rohový

Typ vhodný pro kamna se sklodvířkem nebo s bio topeništěm. Možno topit jenom dřevem do délky až jednoho metru nebo dřevěnými briketami. Výkon od 8 kW do 15 kW + kamna 5až 9 kW.

Typ H Kombinovaný

Nejvýkonnější typ výměníku pro pokojová kamna se sklodvířkem a bio topeništěm. Kombinace deskového s rohovým výměníkem má výkon od 12 kW do 21 kW + kamna 6 až 11 kW.

Něco více o teplovodních výměnících

Teplovodní výměník se dnes již stal součástí kachlových kamen, neboť každá druhá kamna jím jsou opatřena. O výhodách není třeba příliš dlouho spekulovat, neboť cena energií stále stoupá. Vývody jsou opatřeny šroubením a je možno přizpůsobit je na přání zákazníka a u všech výměníků jsou levé i pravé kombinace. Výměníky jsou napojeny nejenom do ústředního topení a k ohřevu užitkové vody ale i do podlahových systémů a ohřevu zásobníků vody, které nám dávají nastřádané teplo po té co už v kamnech nehoří. Ke každé stavbě je součástí plánek připojení. Životnost výměníků je okolo 20 let a po té je možno jej vyměnit za nový bez toho abychom museli celá kamna zbourat.

Ukázka realizací teplovodních výměníků

Typ D Vztyčný účkový

Typ E Deskový

Typ B Sporákový účkový

Typ F Deskový zdvojený přidávání dalšího výměníku pro zvýšení výkonu

Typ G Rohový

Typ B Sporákový účkový

Typ B Sporákový účkový přestavba starého kachlového sporáku.

Typ B Sporákový účkový přestavba stávajícího kachlového sporáku.

Ukázky realizací
th_kamna-s-teplovodnim-rozvodem01

Tato kamna jsou vytvořeny z kachlů, které jsou obloženy pískovcovým kamenem a kombinací cihly. Prosklené dvířko umožňuje pohled na plápolající oheň. Kamna obsahují teplovodní výměník.

th_kamna-s-teplovodnim-rozvodem02

Tento kachlový sporák obsahuje teplovodní výměník. Spodní dvířka sporáku jsou dvířka vybírací. Prostřední dvířka slouží k přikládání pod teplovodní výměník. Horní dvířka pod plotnou slouží k vaření jídla na plotně.

th_kamna-s-teplovodnim-rozvodem03

Modrý kachlový sporák obsahuje rovněž teplovodní výměník.

th_kamna-s-teplovodnim-rozvodem04

Kachlová kamna s prosklenými dvířky obsahují teplovodní výměník.


th_kamna-s-teplovodnim-rozvodem07

Kachlová kamna a elektrická varná deska.

th_kamna-s-teplovodnim-rozvodem08

Kachlová kamna s ležením.

th_kamna-s-teplovodnim-rozvodem05

Zelený kachlový sporák, obsahující výměník na vodu, má netradičně tvarovanou plotnu.

th_kamna-s-teplovodnim-rozvodem06

Klasický kachlový sporák obsahující teplovodní výměník.